OPIEKUN W ŻŁOBKU – kurs internetowy

opiekun w żłobku 2

 

 
 
 
 
 
 
 
 
Liczba godzin szkolenia – 280 (200 teoria, 80 praktyka)
Koszt szkolenia
1300zł (przy płatności całej kwoty jednorazowo) lub 1400zł (przy płatności ratalnej)
Opłata wstępna – 50 zł. Opłatę należy przesłać przed rozpoczęciem kusu (wraz z przesłaniem formularza zgłoszeniowego). W ramach opłaty wstępnej uczestnik otrzymuje przesyłkę kurierską, zawierającą materiały szkoleniowe do pierwszego Modułu szkoleniowego, segregator, kubek, długois, notes, zakładki do książek oraz instrukcję postępowania i wszystkie dokumenty związane z rozpoczęciem kursu)
 
Aby zapisać się na kurs pobierz formularz zgłoszeniowy, który znajdziesz poniżej. Wypełnij go, wyślij na adres esj@esj.edu.pl i wpłać opłatę wstępną w wysokości 50 zł. Nr rachunku PKO BP 52 1020 5402 0000 0302 0176 1758. Wyślij również kserokopię świadectwa potwierdzajacego posiadanie średniego wykształcenia. Otrzymasz potwierdzenie zgłoszenia oraz informacje organizacyjne, dotyczące rozpoczęcia zajęć. Podaj także adres paczkomatu, w którym chcesz odebrać przesyłkę.
Jeśli nie możesz pobrać formularza, skorzystaj z przycisku umieszczonego poniżej:
zapisz się
 
Szkolenie "Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym" daje uprawnienia do podjęcia pracy w żłobku, klubie dziecięcym, czyli w charakterze opiekunki dzieci do 3 roku  życia. W programie m.in.: podstawy pedagogiki i psychologii rozwojowej, rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa, opieka pielęgnacyjna i zdrowotna, stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka, pierwsza pomoc. Warunkiem przystąpienie do kursu jest posiadanie wykształcenia średniego.
 
ESJ Jerzy Krzysica posiada akredytację Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej na prowadzenie szkoleń dla opiekunów w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariuszy oraz dziennych opiekunów.
 
Jak wygląda nauka na kursie?

1. Kurs podstawowy „Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym” obejmuje łącznie 280 godzin dydaktycznych, w tym 200 godzin zajęć teoretycznych i 80 godzin zajęć praktycznych. Godzina zajęć teoretycznych równa się 45 minutom, godzina zajęć praktycznych równa się 60 minutom.

3. Na zajęciach dydaktycznych realizowany jest program szkolenia zatwierdzony przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej .

2. Formalności związane z zapisaniem się na kurs i rozpoczęciem nauki załatwiane są korespondencyjnie (przesyłka kurierska lub list polecony) albo osobiście w Ośrodku Szkoleniowym w Zielonej Górze.

3. Zajęcia teoretyczne odbywają się w formie zajęć internetowych. Nauka odbywa się w tempie indywidualnym. Słuchacz otrzymuje materiały do nauki w postaci plików tekstowych, plików audio oraz video na indywidualny adres e-mail. Są to materiały obejmujące treści programowe przewidziane programem kursu, testy zaliczeniowe oraz tematy pisemnych prac zaliczeniowych. Materiały można pobrać w dowolnym momencie. Zaliczenie zajęć teoretycznych odbywa się poprzez odesłanie prawidłowo wypełnionych testów sprawdzających oraz prac zaliczeniowych przewidzianych programem nauczania. 

4. Zajęcia z przedmiotu "praktyka zawodowa" słuchacz odbywa w żłobku lub klubie dziecięcym. Miejsce odbywania praktyki słuchacz znajduje samodzielnie i informuje o tym organizatora kursu. Zajęcia z przedmiotu „praktyka zawodowa” polegają na wykonywaniu zadań należących do obowiązków opiekuna w żłobku. Wykonywanie tych zadań odbywa się pod kierownictwem i nadzorem opiekuna praktyki, którym jest osoba wyznaczona przez kierownika placówki. Szczegółowy harmonogram zajęć praktycznych uzgadniany jest indywidualnie przez uczestnika szkolenia z kierownikiem placówki i opiekunem praktyki. Uczestnik kursu otrzymuje listę obecnosci i kartę praktyk. Dokumenty te jest zobowiązany po zakończeniu praktyki zawodowej.

Po zakończonym kursie uczestnik szkolenia otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu „Opiekun w żłobku lub klubie dziecięcym”. Zaświadczenie wysyłamy listem poleconym lub przesyłka kurierską. Można też odebrać zaświadczenie osobiście.

AKTY PRAWNE REGULUJĄCE SZKOLENIE DLA OPIEKUNÓW W ŻŁOBKU LUB KLUBIE DZIECIĘCYM
  1. USTAWA z dnia 4 lutego 2011r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. Nr 45, poz. 235
  2. ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 25 marca 2011r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna (Dz. U. Nr 69, poz.368)
KRYTERIA PRZYSTĄPIENIA DO SZKOLENIA
Do szkolenia na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym może przystąpić osoba, która:
– jest osobą pełnoletnią
– ma co najmniej wykształcenie średnie,
– dostarczy kserokopię dokumentu poświadczającego posiadanie co najmniej średniego wykształcenia.
 
CELE SZKOLENIA
Celem szkolenia jest przygotowanie kandydata na opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym do sprawowania opieki nad dziećmi w wieku do lat 3, zorganizowanej w formie żłobka lub klubu dziecięcego. W trakcie szkolenia kandydat na opiekuna wyposażany jest w kompetencje niezbędne do realizowania funkcji opiekuńczej, wychowawczej oraz edukacyjnej, a w szczególności do:
  1. Zagwarantowanie dziecku właściwej opieki pielęgnacyjnej oraz edukacyjnej, przez prowadzenie zajęć zabawowych z elementami edukacji, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka.
  2. Prowadzenie zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych, uwzględniających rozwój psychomotoryczny dziecka, właściwych do wieku dziecka.
  3. Współpracy z rodzicami dzieci uczęszczających na zajęcia, w szczególności  poprzez  prowadzenie konsultacji i udzielanie porad rodzicom w zakresie pracy z dziećmi.
PLAN NAUCZANIA
Plan nauczania został opracowany zgodnie i w oparciu o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna. Szkolenie obejmuje zajęcia teoretyczne oraz praktyki zawodowe. Łączna liczba godzin zajęć szkolenia dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym wynosi 280. W tym 200 godzin zajęć teoretycznych i 80 godzin praktyk zawodowych. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w formie zajęć internetowych i korespondencyjnych.
 
PROGRAM SZKOLENIA
Program szkolenia dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym został opracowany zgodnie i w oparciu o Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2011r. w sprawie zakresu programów szkoleń dla opiekuna w żłobku lub klubie dziecięcym, wolontariusza oraz dziennego opiekuna. Zakres programowy szkolenia obejmuje następujące bloki tematyczne:
 
Psychopedagogiczne podstawy rozwoju jednostki (20 godzin):
– adaptacja jako rezultat rozwoju,
– przebieg rozwoju jednostki w cyklu życia
 – uwarunkowanie procesu rozwoju jednostki
– osiągnięcia rozwojowe w poszczególnych etapach życia jednostki;
Rozwój dziecka w okresie wczesnego dzieciństwa (25 godzin);
– zadania rozwojowe w okresie niemowlęcym i poniemowlęcym
– aspekty rozwoju dziecka – charakterystyka zmian w zakresie rozwoju poznawczego, psychospołecznego i motorycznego na poszczególnych etapach życia dziecka
– źródła szans i zagrożeń dla rozwoju dziecka w wieku do lat 3
– neurologiczne podstawy rozwoju dziecka
– mechanizmy rozwoju dziecka;
Stymulowanie wszechstronnego rozwoju dziecka (120 godzin):
– rozpoznawanie potrzeb rozwojowych dziecka
– planowanie i dokumentowanie rozwoju dziecka w codziennych sytuacjach (powitanie, pożegnanie, posiłki, czynności higieniczne, odpoczynek, zabawa)
– kreowanie przedmiotowego i społecznego środowiska rozwoju dziecka
– opieka pielęgnacyjna i zdrowotna nad dzieckiem prawidłowo i nieprawidłowo rozwijającym się
– zabawa jako podstawowa forma aktywności dziecka – zabawy eksploracyjne, muzyczne, rytmiczne, plastyczne i techniczne
– wprowadzenie dziecka w kulturę
– budowanie relacji społecznych z dzieckiem, rodzicami i lokalnymi służbami odpowiedzialnymi za rozwój dziecka;
Kompetencje opiekuna dziecka (35 godzin)
– odpowiedzialność prawna opiekuna
– podstawy medycyny ratunkowej (udzielanie dziecku pierwszej pomocy)
– umiejętność radzenia sobie ze stresem i rozwiązywanie problemów
– emisja głosu
Praktyki zawodowe (80 godzin).
 
MATERIAŁY DYDAKTYCZNE
1. Uczestnicy szkolenia otrzymują w ramach opłaty za szkolenie materiały dydaktyczne zgodne z programem nauczania na kursie. Uczestnicy szkolenia otrzymują również testy, formularze kwestionariusze oraz materiały do ćwiczeń. Materiały dydaktyczne opracowane są przez wykładowców poszczególnych przedmiotów.
2. Każdy uczestnik szkolenia otrzymuje segregator do gromadzenia materiałów, kubek, notes, długopis i zakładki do książek.
3. Uczestnik kursu internetowego może w ramach możliwości organizacyjnych bezpłatnie uczestniczyć w warsztatowych zajęciach stacjonarnych, odbywających się w Ośrodku Szkoleniowym ESJ w Zielonej Górze (po wcześniejszym uzgodnieniu z organizatorem).
4. Podczas szkoleń odbywających się w Ośrodku |Skoleniowym ESJ zapewniony jest bezpłatny bufet kawowy, gwarantujący nieograniczony dostęp uczestników szkolenia do napojów zimnych i gorących.
 
Przyjmujemy rówwnież zapisy na kurs